A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli... zapraszamy na kinową premierę

 

 

W imieniu producentów - Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacji Konrada Adenauera oraz Oświęcimskiego Centrum Kultury, serdecznie zapraszamy na filmową historię pewnej przyjaźni pt. "Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli”.

Premierowy pokaz odbędzie się 23.10.2021r. o godz. 17.00. w sali widowiskowej OCK, ul. J. Śniadeckiego 24. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie OCK oraz w recepcji MDSM, ul. Legionów 11 od poniedziałku 11 października 2021 r.

Wydarzenie odbywa się zgodnie z obowiązującym obostrzeniami pandemicznymi.

 

Paradokumentalny film opowiada o niezwykłej, narodzonej w Auschwitz przyjaźni pisarki, autorki słynnej "Pasażerki" Zofii Posmysz i Marty Sawickiej, która stała się pierwowzorem postaci głównej bohaterki tej powieści.

Przyjaźń Zofii Posmysz i Marty Sawickiej przetrwała nie tylko piekło Auschwitz, ale także wieloletnią rozłąkę i dramatyczne zwroty w życiu obu bohaterek. W rolę Zofii i Marty wcieliły się znakomite i znane aktorki: Ewa Kaim i Beata Paluch.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie (publikowane i niepublikowane) Zofii Posmysz oraz listy Marty Sawickiej. Jego powstanie było możliwe dzięki ofiarowaniu przez Zofię Posmysz swojego bogatego archiwum Fundacji na rzecz MDSM w Oświęcimiu.

 

 

 

Czas trwania: 53 min.

Występują:

Zofia Posmysz, Ewa Kaim, Beata Paluch, Rafał Wędrychowski, Ola Lisak

Scenariusz:

Barbara Daczyńska

Reżyseria:

Barbara Daczyńska, Joanna Klęczar-Déodat

Muzyka:

Jacek Hołubowski

Realizacja

Struczyk Studio LF

Produkcja:

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacja Konrada Adenauera

Oświęcim 2021

 

 

Powrót