A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

„JESTEM STĄD! ŚWIADOMY PRZESZŁOŚCI - ODPOWIEDZIALNY ZA PRZYSZŁOŚĆ”

PROJEKT EDUKACYJNY DLA MŁODZIEŻY Z LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W OŚWIĘCIMIU

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Bildungswerk Stanisław Hantz e.V. Kassel zapraszają uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego do udziału w projekcie pt. „Jestem stąd! Świadomy przeszłości odpowiedzialny za przyszłość”, który rozpocznie się we wrześniu 2023 r.

Podczas comiesięcznych spotkań tematycznych młodzież z Oświęcimia i okolic będzie miała możliwość odbycia pasjonującej „podróży w czasie”, podczas której pozna historię Oświęcimia i okolic, topografię i funkcje byłego obozu Auschwitz-Birkenau, losy społeczności żydowskiej i romskiej, weźmie udział w dyskursie o symbolice „Auschwitz” i kulturze pamięci z młodzieżą żydowską i niemiecką.

W małych zespołach projektowych, pod kierunkiem nauczycieli, uczniowie zbadają i udokumentują wybrane historie rodzinne oraz historie miejsc (nie)pamięci z czasu okupacji niemieckiej, po których w przestrzeni Oświęcimia i okolic zachowały się do dziś jedynie szczątkowe relikty. Rezultatem pracy będzie polsko-niemiecka wystawa pt. „Jestem stąd”.

Równie ważnym celem projektu będzie przybliżenie młodzieży współczesnych wyzwań stojących przed młodymi ludźmi w obszarze kształtowania tolerancyjnego i otwartego społeczeństwa.

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu od września 2023 r. do maja 2024 r. Do udziału w projekcie zapraszamy dwudziestu młodych ludzi w wieku od 16 do 18 lat. Udział w projekcie jest bezpłatny.

ORGANIZATORZY:

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
Bildunsgswerk Stanisław Hantz e.V. Kassel
Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu

KOORDYNACJA:

Elżbieta Pasternak, MDSM Oświęcim
Regina Warska, LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu
Marta Hardek-Królikowska, LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu
Dagmara Tlałka, LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu

FINANSOWANIE:

Bildunsgswerk Stanisław Hantz e.V. Kassel
Fundacja na Rzecz MDSM w Oświęcimiu

Powrót