Kawiarnia Literacka im. Zofii Posmysz
23 sierpnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość nadania imienia Zofii Posmysz kawiarni literackiej MDSM. W tym dniu świętowaliśmy również setną rocznicę urodzin Zofii Posmysz. Po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu kawiarni „Café Sonia”, goście uroczystości z Polski i Niemiec podzielili się osobistymi wspomnieniami o pani Zofii. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili Jacek Hołubowski, Piotr Skupniewicz i Mateusz Pliniewicz.
W drugiej części uroczystości zaprosiliśmy na film „Jaka szkoda, że taka odległość nasz dzieli.”, paradokumentalną produkcję, zrealizowaną w 2020 roku przez MDSM we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Film opowiada historię narodzonej w Auschwitz przyjaźni Zofii Posmysz i Marty Sawickiej. Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie Zofii Posmysz oraz korespondencję Zofii Posmysz i Marty Sawickiej.
Sale seminaryjne Domu Spotkań noszą imiona więźniów Auschwitz, szczególnie związanych z MDSM, zaangażowanych w jego działalność i zaangażowanych w ideę pojednania między narodami. Upamiętniliśmy w ten sposób Tadeusza Szymańskiego, Rene Oppenhaimera, Barbarę Sadowską, Maurica Goldsteina, Alfreda Przybyskiego, Władysława Bartoszewskiego, Jeana Amery, Heinza Galińskiego oraz Stanisława Cięciały i Adama Jurkiewicza.
Nadając imię kawiarni literackiej MDSM chcieliśmy uczcić pamięć Zofii Posmysz, przyjaciółki Domu, bardzo blisko z nami związanej, która przez wiele lat spotykała się w MDSM z grupami młodzieży i której historia oraz twórczość literacka była inspiracją dla wielu projektów edukacyjnych. Pani Zofia często przebywała w naszej kawiarni podczas swoich pobytów w MDSM. Z okazji nadania imienia kawiarni wzbogaciliśmy jej wystrój o zdjęcia, fragmenty utworów, cytaty oraz książki Zofii Poszmysz.
Partner: Międzynarodowy Komitet Oświęcimski
Wsparcie finansowe: Verein zur Förderung der Internationalen Jugendbegegnungsstätte Oświęcim/Auschwitz, Wolfsburg e.V.
Fot. Roman Stopa, MDSM