A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

koncert Romana Salyutova

upamiętniający 78. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz

26 stycznia w MDSM odbył się koncert z okazji 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, zorganizowany przez Fundację na Rzecz MDSM i Konsulat Generalny RFN w Krakowie pod patronatem Leutheusser-Schnarrenberger, komisarz ds. antysemityzmu landu Nadrenia Północna-Westfalia. Koncert poprowadził dr Roman Salyutov, dyrygent Orkiestry Symfonicznej w Bergisch Gladbach, a towarzyszyli mu Alexander Lifland (skrzypce) i Lev Gordin (wiolonczela). Wspólnie wykonali utwory m.in. Dmitrija Szostakowicza, Viktora Ullmana i Ernesta Blocha. 


Muzycy przywieźli ze sobą skrzypce, które należały kiedyś do ofiary Holokaustu, muzyka Igora-Itzchaka Orloffa i zostały użyte po raz pierwszy po 78 latach. W przerwach między utworami muzycy dzielili się historią skrzypiec z obecnymi gośćmi, wśród których znaleźli się konsul generalny dr Michael Groß, delegacje samorządów z Dachau i Oświęcimia, były honorowy konsul generalny Republiki Austrii Andrzej Tombiński oraz uczniowie ze szkoły im. Georga-Christopha Lichtenberga w Kassel.

Powrót