A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Krystyna Gil

1938 – 2021

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Krystyny Gil. Towarzyszyła nam jako świadek historii podczas polsko-niemieckich seminariów dla młodzieży poświęconych historii, pamięci i kulturze Romów i Sinti, organizowanych w MDSM. Ocalała jako pięcioletnia dziewczynka z masakry w Szczurowej, która rozegrała się 3 lipca 1943 r. Rozstrzelano wówczas 93 osoby. Co roku jeździła na grób pomordowanych, pamiętając słowa swojej babci, która ją uratowała: „Ja umrę, ty zostaniesz. Nie możesz zapomnieć”. Po wojnie, kiedy założyła rodzinę i zamieszkała w Nowej Hucie, obok pracy zawodowej, wiele czasu poświęcała pracy społecznej. Lubiła pomagać ludziom. Przez wiele lat była prezesem Stowarzyszenia Kobiet Romskich.

Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

W grudniu 2020 roku wolontariusze Koła Wolontariatu VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie w ramach akcji PODARUJ WIERSZ przygotowali nagrania wierszy i dedykowali je świadkom historii, w przekonaniu, że słowo może być jednym z najpiękniejszym darów, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Przypominamy wiersze romskiej poetki „Papuszy” pt. „Piosenka” oraz Bolesława Leśmiana pt. „We śnie” wybrane przez Kamila Kociołka dla pani Krystyny Gil.

Wiersz dla pani Krystyny: https://youtu.be/2gTN2RIcHVg

Pozostanie Pani na zawsze w naszej pamięci!

Powrót