A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Akcja Żonkile 2021

Łączy nas pamięć - 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

W 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim MDSM Oświęcim rozdaje żółte żonkile - symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach i bohaterach.

Pamiętamy o Marku Edelmanie, ostatnim przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej,który przeżył likwidację getta. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom a wraz z nim coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Z tej inicjatywy rozwinęła się akcja społeczno-edukacyjna  ŻONKILE organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W tym roku ma ona po raz pierwszy motyw przewodni - kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

Pragniemy przypomnieć i upamiętnić żydowską malarkę i działaczkę społeczną Gelę Seksztajn.

Gela Seksztajn urodziła się w Warszawie w 1907 roku. Studiowała w krakowskiej ASP. W getcie warszawskim angażowała się w działalność kulturalną i pracę Żydowskiej Samopomocy Społecznej. Pracowała jako wychowawczyni i nauczycielka rysunków w kuchniach dla dzieci. Malowała portrety dzieci, swoją córeczkę, męża, pracowników szkoły. Po rozpoczęciu akcji likwidacyjnej w getcie Emanuel Ringelblum, twórca konspiracyjnego archiwum Oneg Szabat w getcie, podjął decyzję o ukryciu zebranych materiałów. Gela musiała wybrać prace, które miały doczekać czasów powojennych. Gela, jej mąż Izrael i ich córeczka Margolit zginęli najprawdopodobniej podczas powstania w getcie.

„Jestem bodaj jedyną malarką spośród wszystkich żydowskich malarzy i w ogóle (…) żydowskich twórców – ludzi sztuki, których już z nami nie ma. Sądzę, że naród żydowski przyszłości nie powinien składać się wyłącznie z rzemieślników (…). Dlatego należy też ratować żydowskiego artystę, aby mógł później odtworzyć życie żydowskie za pomocą pióra i pędzla.” - Gela Seksztajn (1907-1943).

Przyłącz się do organizowanej przez nas akcji ŻONKILE, przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, oglądaj wydarzenia, które przygotowało Muzeum POLIN: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow

 

Powrót