A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

MDSM – Forum Dachau Partnerstwo w ramach Erasmus +

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu realizuje partnerski projekt z Forum Dachau, finansowany ze środków UE w obszarze Erasmus +. Dwuletnia współpraca, obejmująca lata 2022-2024, zakłada wymianę doświadczeń eksperckich, jak również prezentację rezultatów kwerendy w obszarze wybranych biografii więźniów KL Auschwitz oraz KL Dachau w obu krajach. Realizowany przez Forum Dachau autorski projekt: „Karty Pamięci - nazwisko zamiast numeru” wzbogacony zostanie w czasie trwania partnerstwa z MDSM o 22 biografie więźniów. Publiczna prezentacja wyników prac zostanie przedstawiona w obu instytucjach w postaci dwujęzycznej wystawy.

W trakcie realizacji projektu Erasmus+ wolontariusze, będący uczniami gimnazjum im. Ignaza-Taschnera z Dachau, pod opieką ekspertów z partnerskich placówek, opracują wybrane biografie osób prześladowanych przez reżim nazistowski, którzy byli więzieni zarówno w obozie koncentracyjnym Dachau i Auschwitz.

Dyrektor zarządzająca Forum Dachau, Annerose Stanglmayr wyjaśnia: "W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu znaleźliśmy kompetentnego partnera. Na pewno obie strony skorzystają na współpracy." Dwa wyjazdy studyjne będą uzupełnieniem stałej współpracy online partnerów projektu. Na stronie internetowej Księgi Pamięci www.gedaechtnisbuch.org znajdują się aktualne relacje z postępów prac.

Powrót