A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Wystawa "Między sławą a zapomnieniem. Lea Deutsch: cudowne dziecko i ofiara Holokaustu"

17 stycznia 2024r. w MDSM odbył się wernisaż wystawy „Między sławą a zapomnieniem. Lea Deutsch: cudowne dziecko i ofiara Holokaustu". Wydarzeniu towarzyszył wykład dr Martiny Bitunjac, współkuratorki wystawy, przedstawiający sylwetkę Lei Deutsch. 

Lea Deutsch (1927-1943) była słynną żydowsko-chorwacką aktorką dziecięcą okresu międzywojennego. Do 14 roku życia występowała w komediach, dramatach, operach i operetkach. W maju 1943 r. Lea Deutsch została deportowana do Auschwitz-Birkenau wraz z bratem i matką. Prawdopodobnie zginęła podczas transportu. Wystawa powstała, by uczcić pamięć utalentowanej młodej aktorki, która stała się ofiarą Holokaustu.

Wystawa będzie prezentowana w MDSM do 29 lutego 2024r.

Partnerzy projektu: Moses Mendelssohn Zentrum für europäisch-jüdische Studien, Potsdam, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka oraz Verein zur Förderung der Internationalen Jugendbegegnungsstätte  Oświęcim/Auschwitz, Wolfsburg e.V. .

 

Powrót