A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

„Migracje i uchodźstwo w Europie oraz Polsce w XX wieku i dziś”

Warsztaty dla młodzieży

W maju, czerwcu i październiku Międzynarodowy Dom Spotkań w Oświęcimiu razem z Fundacją Konrada Adenauera przeprowadzili po raz trzeci cykl warsztatów w których tym wzięli udział uczniowie i uczennice z  Szamotuł i Oświęcimia. Uczestnicy podczas kilku spotkań poszerzyli swoją wiedzę nt. migracji oraz uchodźstwa zarówno w wymiarze historycznym jak i w relacji do wydarzeń bieżących, takich jak kryzys migracyjny w Europie począwszy od 2015 oraz wojna w Ukrainie. Dowiedzieli się, dokąd migrowali Polacy w XX wieku i poznali historie kilku polskich emigrantów, wysłuchując relacji gromadzonych przez Muzeum Emigracji w Gdyni.  Zajmowali się także prawami człowieka w powiązaniu z migracją i uchodźstwem dzisiaj, a pomiędzy spotkaniami, przeprowadzili wywiady z krewnymi lub znajomymi, którzy wyjechali z Polski. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę nt. migracji i uchodźstwa, aby lepiej rozumieć bieżące wydarzenia i dyskusje toczące się wokół tego tematu w Polsce i na świecie.

Jednym z tematów warsztatów była sytuacja w Syrii. Wśród ponad sześciu i pół miliona mieszkańców tego kraju, zmuszonych w ostatnich latach do opuszczenia swoich domów jest Dima Nachawi, która była gościem jednego z warsztatów. Dima - artystka i aktywistka działającą na rzecz praw człowieka obecnie mieszkająca w Libanie. Uczestnicy warsztatów byli pod dużym wrażeniem spotkania z Dimą. Wielu z nich podkreślało, że po raz pierwszy mieli możliwość poznania perspektyw osoby biorącej udział w wydarzeniach, o których zwykle dowiadujemy się tylko z mediów. Opowieści o Syrii i o Bliskim Wschodzie bezpośredniego świadka zdarzeń pozwalają  dostrzegać, że za konfliktami wojennymi , statystykami  i anonimowymi fotografiami  stoją konkretni ludzie.

Spotkania ze świadkiem – które były i są jednym z filarów pracy pedagogicznej w MDSM  – także w przypadku wydarzeń współczesnych – nie pozwalają na obojętność.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom i uczennicom,  nauczycielom – pani Oldze Klotz (LO im. Ks. S. Konarskiego w Oświęcimiu) panu Bogdanowi Araszkiewicz (I LO im. ks. P. Skargi w Szamotułach), pani Magdalenie Pastuszka (Powiatowy Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych nr 4 im. KEN w Oświęcimiu) oraz Dimie Nachawi za aktywny udział w warsztatach!

Życzy wszystkim otwartych serc na tych, którzy są zmuszeni opuścić swój kraj i szczególnie potrzebują naszego wsparcia! 

 

Warsztaty prowadziły:

Dr Aleksandra Kubica - badaczka i edukatorka zajmującą się tematem migracji i uchodźców, edukacją historyczną i historią mówioną w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz Stanisława Piotrowska – edukatorka w MDSM w Oświęcimiu.

Uczniowie z Szamotuł uczestniczyli w trzech spotkaniach on-line, a uczniowie z Oświęcimia w dwóch spotkaniach stacjonarnych w tym jedno miało format hybrydowy.

 

Powrót