A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Obóz letni

Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju

W tym roku, z powodu pandemii, obóz letni Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży został po raz pierwszy zorganizowany on-line. Do tej pory w ramach obozów letnich uczestnicy w ciągu dwóch tygodni uczyli się i pracowali wspólnie na terenie MDSM. Poznawali historię obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz podczas zwiedzania i warsztatów edukacyjnych, a także miasto Oświęcim i jego historię z naciskiem na historię Żydów oświęcimskich. W drugim tygodniu pobytu uczestnicy wykonywali prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu i wyruszali na poszukiwanie śladów historii. W 2018 r. za projekt fotograficzny, w ramach którego pokazali ślady żydowskiej historii Oświęcimia, otrzymali nagrodę specjalną.

W terminie od 2 do 6 sierpnia 11 młodych ludzi spotkało się nie w sali seminaryjnej w MDSM, ale na platformie Zoom, by w przestrzeni wirtualnej zapoznać się z historią miasta Oświęcimia, a także z niemiecką polityką okupacyjną w Polsce i okupowanym przez Niemców miastem Auschwitz podczas interaktywnych warsztatów. W trzecim dniu seminarium uczestnicy zostali wirtualnie oprowadzeni po terenie byłego obozu przez przewodnika z Centrum Edukacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau za pomocą panoramy Auschwitz. https://panorama.auschwitz.org/

Podczas seminarium uczestnicy mieli również okazję poznania indywidualnego losu, historii Haliny Birenbaum, a także mieli okazję do dyskusji o tym, jak postępować z nazistowskimi oprawcami po 1945 r.

Podczas obozu letniego uczestnicy wyruszyli również na poszukiwanie śladów historii w swoich miejscach zamieszkania. Szukali miejsc pamięci - miejsc, które są związane z okresem nazizmu lub życiem żydowskim przed Holokaustem. Odkrywali historie tych miejsc, a także zapisywali, jakie znaczenie mają one dla nich samych.

Mimo że uczestnicy w formularzach ewaluacyjnych wyrazili zadowolenie z organizacji i realizacji projektu, mamy nadzieję, że kolejny obóz letni będziemy mogli przeprowadzić i spotkać się osobiście w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Poniżej przedstawiamy wyniki obozu letniego z 2018 roku:

https://mdsm.pl/fileadmin/user_upload/edukacja/Realizacje/Sem_future_history.pdf

Powrót