A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Ostatnie Pożegnanie Zofii Posmysz

18 sierpnia 2022r. z wielkim smutkiem pożegnaliśmy Zofię Posmysz – byłą więźniarkę KL Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, pisarkę, radiowca, Damę Orderu Orła Białego, Honorową Obywatelkę Miasta Oświęcim, Patronkę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Dla nas – prawdziwą Przyjaciółkę Domu i Autorytet.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu oraz na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu w asyście 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.  Zofię Posmysz żegnała rodzina, przyjaciele, osoby bliskie i liczne delegacje.

Podczas oficjalnych przemówień głos zabrali: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. Dziekan Dekanatu Oświęcimskiego ks. Fryderyk Tarabuła, który odczytał pismo kondolencyjne ks. Bp. ordynariusza Romana Pindla, prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut, zastępca Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk, Anna Krakowiak, która odczytała list Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministra Jana Józefa Kasprzyka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie dr. Maria Anna Potocka, prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Jerzy Sawicki, przyjaciel i opiekun pani Zofii, były dyrektor MDSM Leszek Szuster. W uroczystościach brała udział także Orkiestra Sił Powietrznych z Bytomia.

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022r. w oświęcimskim hospicjum. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Powrót