A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Pamięć zamknięta w emalii zaproszenie na wystawę i finisaż

Wspólnie z kuratorką prof. Elżbietą Kuraj oraz współorganizatorem - Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, serdecznie zapraszamy na wystawę "Pamięć zamknięta w emalii", zorganizowaną w ramach Międzynarodowego Projektu Emalii Artystycznej. Do udziału w projekcie, upamiętniającym  77. rocznicę wyzwolenia obozu  Auschwitz-Birkenau oraz jubileusz 35-lecia MDSM, zaprosiliśmy 16 wybitnych twórców emalii artystycznej z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier i Francji. Patronat nad ekspozycją objęła Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. 

W roku ubiegłym większość z artystów uczestniczyła w seminarium przygotowawczym, obejmującym m.in. zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia oraz poznanie ich skomplikowanej koegzystencji. W nawiązaniu do założeń projektu, w wyniku tej wizyty powstały dzieła, podejmujące tematykę nawiązującą do dramatu wojny i historii obozu Auschwitz-Birkenau jako przestrogi, ale też z pozytywnym przesłaniem pełnym nadziei i wiary w siłę dobra.

Wystawę można oglądać codziennie w sali forum MDSM, jej finisaż z udziałem publiczności i artystów odbędzie się 02.09.2021 o godzinie 18.00. 

Ekspozycji towarzyszy polsko-angielsko-niemiecki katalog.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy i udziału w finisażu!

 

Artyści biorący udział w wystawie:

Polska:

Krzysztof Dadak, Aleksandra Firlińska, Janusz Karbowniczek, Elżbieta Kuraj, Adam Molenda, Małgorzata Skałuba-Krentowicz

Niemcy:

Rolf Lindner, Barbara Lipp, Mandy Rasch, Gudrun Wiesmann

Czechy:

Petr Bednář, Antonin Gavlas, Eva Kučerová-Landsbergrova 

Francja:

Agnieszka Lipp                                                               

Słowacja:

Miroslav Kollár   

Węgry:

Károly Balanyi  

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Miasta Oświęcim.

Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Francji w Krakowie.

Wsparcie finansowe: Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Spółka z o. o., Firma Inżynierska EnCo, Gebrüder Weiss Sp. z o.o., RE-Bau Spółka z o. o., AUSTROTHERM Spółka z o. o.

 

Powrót