A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Pamięć zamknięta w emalii

2 września 2021 r. w MDSM z udziałem artystów i zaproszonych gości odbył się finisaż „Pamięć zamknięta w emalii”. Wystawa, prezentowana od ponad dwóch miesięcy w Domu Spotkań, była podsumowaniem trwającego od marca 2020 roku Międzynarodowego Projektu Emalii Artystycznej.

Podczas uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz lokalnych – w imieniu członka zarządu województwa małopolskiego Iwony Gibas, która objęła honorowy patronat nad projektem, wystąpił Dariusz Gawęda, który odczytał list skierowany do uczestników finisażu. Następnie słowo do artystów, organizatorów i publiczności skierowali wicestarosta oświęcimski Paweł Kobielusz oraz zastępca prezydenta Oświęcimia, Krzysztof Kania. Uznanie dla twórców oraz organizatorów wyraził także były wieloletni konsul honorowy Austrii w Krakowie, Andrzej Tombiński.

Wśród gości finisażu nie zabrakło przedstawicieli placówek dyplomatycznych krajów, z których pochodzą artyści uczestniczący w projekcie. Zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór przyjęli: wicekonsul RFN w Krakowie, Ursula Maier oraz reprezentant konsula Słowacji,  Slavomir Nagy. Obecni byli także przedstawiciele BVB: Daniel Loercher, Andreas Kahrs, od lat współpracujący z Domem.

Szczególne znaczenie miał udział w finisażu samych twórców. Spośród 16 uczestników projektu „Pamięć zamknięta w emalii”, tego wieczoru MDSM miał zaszczyt gościć aż 9 w osobach: Krzysztofa Dadaka, Aleksandry Firlińskiej, Antonina Gavlasa (Czechy), Janusza Karbowniczka, Miroslava Kollara (Słowacja), Evy Kucerovej-Landsbergrovej (Czechy), Rolfa Lindnera (Niemcy) Adama Molendy oraz Elżbiety Kuraj, która jednocześnie była kuratorką projektu. W wydarzeniu uczestniczyły także Aleksandra Giełdoń-Paszek, która opatrzyła katalog wystawy słowem wstępnym oraz Iwona Cichy, projektantka katalogu.

W tajniki mało w naszym kraju znanej techniki emalii artystycznej, wprowadziła uczestników prof. Elżbieta Kuraj, która omówiła twórczość każdego z artystów, unaoczniając, jak różnorodne możliwości oferuje to medium. Wcześniej wyświetlony został dokument autorstwa Bartosza Fatka pt. „Nad Ostravici”. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Piotr Skupniewicz. Każdy z uczestników finisażu otrzymał polsko-angielko-niemiecki katalog wystawy.

Organizatorzy wyrażają podziękowania za wsparcie projektu dla:

Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie, Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie, Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie i Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie, a także firm: OMAG, EnCo, Gebruder Weiss, Re-Bau, Austrotherm.

Fot. Krzysztof Janik

Powrót