A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Pamięci Sinti i Romów

2 sierpnia 2020 r. upamiętniliśmy  4.300 Sinti i Romów, którzy, pomimo  zaciekłego oporu, zostali zamordowani przez SS w nocy 2 sierpnia w 1944 r. w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Dla uczczenia pamięci wszystkich 500 000 Sinti i Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie, Parlament Europejski ogłosił w 2015 roku tę datę Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście Sinti i Romów.

W związku z pandemią Covid -19, oprócz skromnej ceremonii w Miejscu Pamięci Auschwitz, stworzono wirtualną przestrzeń pamięci, w której znajdują się świadectwa ocalałych oraz przemówienia i pozdrowienia wielu wysokich rangą przedstawicieli krajowych i międzynarodowych instytucji i rządów: www.roma-sinti-holocaust-memorial-day.eu.

Strona została przygotowana przez międzynarodową 9-osobową grupę (Niemcy, Polska, GB) z Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów (Documentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma), Heidelberg/Niemcy podczas pobytu w MDSM w dniach 29 lipca - 3 sierpnia 2020.

Poprzez stronę internetową i wirtualne upamiętnienie, Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów, we współpracy ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, chciała umożliwić uczestnictwo w obchodach Sinti i Romom w Niemczech i na świecie.

Fot. Ł. Lipiński, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Powrót