A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

PODARUJ WIERSZ

Ogólnopolska akcja społeczna

14 grudnia 2020 r. 80 urodziny obchodziła pani Lidia Maksymowicz-Skibicka, świadek historii, była więźniarka KL Auschwitz, która wielokrotnie gościła w naszym Domu i dzieliła się swoją historią z młodzieżą. Pani Lidia otrzymała najserdeczniejsze życzenia z tej okazji od Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz specjalnie wybrane i nagrane w formie wideo wiersze, które przygotowali wolontariusze Koła Wolontariatu VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie w ramach akcji PODARUJ WIERSZ. Życzenia i wiersze przekazały osobiście absolwentka jednego z naszych międzynarodowych seminariów i koordynatorka akcji, Katarzyna Żywko oraz wolontariuszka Wanda Gaj, która wybrała i nagrała dla pani Lidii wiersz Wisławy Szymborskiej „Urodziny”.

Tym pięknym gestem zainicjowaliśmy akcję PODARUJ WIERSZ, która będzie kontynuowana. Kolejne wiersze, dedykowane świadkom historii, byłym więźniom obozów koncentracyjnych: Zofii Posmysz, Annie Szałaśny, Walentynie Ignaszewskiej-Nikodem, Zdzisławie Włodarczyk, Hannie Ulatowskiej, Edwardowi Paczkowskiemu, Krystynie Gil, prof. Wacławowi Długoborskiemu zostaną przekazane w grudniu.

Ogólnopolska akcja społeczna PODARUJ WIERSZ organizowana jest przez Fundację Zbigniewa Herberta. Jej celem jest szerzenie wiedzy o poezji Zbigniewa Herberta, ale także krzewienie chęci pomagania innym ludziom i ofiarowania im czegoś, co jest dla nas ważne. Za pomocą poezji chcemy dodać ludziom otuchy, zmotywować ich do walki z przeciwnościami, okazać im wsparcie, ale także podziękować za ich ciężką pracę. Poprzez podarowanie wiersza chcielibyśmy pokazać, że poezja ma magiczną moc, którą chcemy dzielić się z innymi ludźmi.

Zachęcamy wraz z wolontariuszami do włączenia się w akcję. Zasady są proste – wybierz wiersz, nagraj go w formie pliku audio lub wideo bądź przepisz na specjalnie przygotowanej papeterii i podaruj go komuś, o kim myślisz, że może to być dla niego ważne.

Więcej informacji o akcji PODARUJ WIERSZ: http://teatrnn.pl/podaruj-wiersz

 

Powrót