A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Podróże do miejsc pamięci dla przyszłych wolontariuszy AZP

Akcja Znaku Pokuty - Służby dla Pokoju (AZP) w ramach przygotowywania przyszłych wolontariuszy z Niemiec do służby wolontariackiej, którą rozpoczną we wrześniu w różnych krajach Europy, w USA i Izraelu, organizuje podróże studyjne do miejsc pamięci – byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w Polsce. Udział w nich jest dobrowolnym elementem przygotowania się do służby dla pokoju.

Celem tych podróży jest otwarcie nowego podejścia przyszłych wolontariuszy do historii poprzez intensywne poznawanie autentycznych miejsc historycznych. Wielu z nich będzie bowiem pracować w miejscach pamięci lub muzeach i podczas swojej służby wolontariackiej spotka się z Ocalonymi z obozów koncentracyjnych lub ich krewnymi. Udział w  podróży studyjnej daje im możliwość przepracowania historii narodowego socjalizmu już na etapie przygotowywania się do służby wolontariackiej, a tym samym zrozumienia idei  pracy Akcji Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju, jak również pracy w ramach służby. Ponadto seminaria te umożliwiają poznanie współczesnej Polski i poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury kraju sąsiadów.

Podczas tygodniowych seminariów w miejscach pamięci Majdanek i Bełżec (16-22.07.2023) oraz Auschwitz (23.-29.07.2023) młodzi ludzie z Niemiec mieli możliwość intensywnie zajmować się tematem Holokaustu. 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży oraz IBB gGmbH.       

 

Powrót