A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

POKOJOWA NAGRODA LOTHARA KREYSSIGA DLA CHRISTOPHA HEUBNERA

Tegoroczną Nagrodę Pokojową im. Lothara Kreyssiga otrzymał w kościele św. Jana w Magdeburgu historyk i pisarz Christoph Heubner.

Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego od dziesięcioleci pracuje nad przekazywaniem wspomnień Ocalałych, zwłaszcza młodym ludziom. Jest ważnym głosem przeciwko antysemityzmowi i fałszowaniu historii oraz na rzecz demokratycznej różnorodności, tolerancji i ludzkiej życzliwości - uzasadniło swoją decyzję jury.

Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, podkreślił, że Christoph Heubner z odwagą i przekonaniem dąży do tego, aby nie dopuścić do zaniku pamięci o Ocalałych. Dotyczy to również więzi między młodymi ludźmi a Ocalałymi. Christoph Heubner nie był gościem w Auschwitz, był jego częścią. „Poprzez swoją pracę jest pan gigantem, na którego barkach wszyscy stoimy, by widzieć dalej i rozumieć” - podkreślił Andrzej Kacorzyk.

Marian Turski (97 l.), ocalały z Auschwitz i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego z Warszawy, w laudacji skierowanej do Christopha Heubnera powiedział: - „Dzielisz z nami nasze brzemię. Jesteśmy Ci za to bardzo wdzięczni. Twój wkład na rzecz Ocalałych z Auschwitz jest epokowy. To bardzo ważne, abyś przejął pałeczkę".

Franziska Weidinger, minister sprawiedliwości Saksonii-Anhalt, podziękowała Christophowi Heubnerowi za jego ogromne zaangażowanie w pracę na rzecz pamięci.

Regina-Dolores Stieler-Hinz, burmistrz Magdeburga, wyraziła nadzieję, że praca Christopha Heubnera będzie nadal odbijać się szerokim echem. 

Dziękując za Pokojową Nagrodę Lothara Kreyssiga, Christoph Heubner ogłosił, że przekaże wkład finansowy w wysokości 3000 euro, związany z przyznaniem Pokojowej Nagrody, na rzecz projektu upamiętniającego ocalałego z Auschwitz, Justina Sondera. Rzeźba Justina Sondera zostanie wzniesiona w Chemnitz. 

Lothar Kreyssig (1898-1986) był prawnikiem, jedynym niemieckim sędzią, który potępił nazistowskie morderstwa eutanazyjne, ledwo uniknął obozu koncentracyjnego i założył Aktion Sühnezeichen w 1958 roku. Pokojowa Nagroda Lothara Kreyssiga została przyznana po raz 23.

Zdjęcia: IAK /Eva Oertwig/SCHROEWIG News & Images

 

Powrót