A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Porządkowanie cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu

9 lipca 2020 r. z inicjatywy Piotra Daczyńskiego z udziałem skautek z Zastępu Pszczoła odbyło się porządkowanie cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Do tej ważnej akcji dołączyli wolontariusze Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, wolontariusze Centrum Żydowskiego oraz mieszkańcy Oświęcimia. Porządkowanie trwało niemal 9 godzin, podczas których udało się usunąć chwasty z głównych chodników i ścieżek, przyciąć żywopłot przy wejściu do cmentarza oraz usunąć pokrzywy sięgające miejscami niemal dwóch metrów.

Od 2013 r. amerykańska fundacja Matzevah (The Matzevah Foundation) raz w roku w lecie porządkuje cmentarz żydowski z udziałem uczestników obozu letniego Akcji Znaków Pokuty oraz  mieszkańców Oświęcimia. Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczny przyjazd członków Fundacji Macewa został odwołany. Tym bardziej cieszy kontynuacja działań na oświęcimskim kirkucie zainicjowana przez członka Skautów Europy w Oświęcimiu. Na uwagę zasługuje również fakt, że akcja sprzątania cmentarza spotkała się z dużym entuzjazmem w mediach społecznościowych. Jedna z osób należąca do facebookowej grupy „Moje żydowskie  korzenie są z Oświęcimia” napisała: „Chciałabym być tam teraz z Wami. Dziękuję za to co robicie, również w naszym imieniu”. Ponadto wiele osób z Oświęcimia i okolic deklaruje chęć przyłączenia się do tej akcji w przyszłości. Niewątpliwie cmentarz wymaga dalszych prac. Termin kolejnego porządkowania zostanie podany wkrótce.

Oświęcimski kirkut został utworzony w połowie XVIII w. Znajduje się na nim ponad 1000 macew. Ostatni pochówek miał miejsce w 2000 r.

Powrót