A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

PREZENTACJA KSIĄŻKI O TADEUSZU SMRECZYŃSKIM W CKŻ KRAKÓW

30 stycznia 2020 r. w Fundacji Judaica. Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyła się prezentacja książki Agnieszki Smreczyńskiej-Gąbki „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości”.

Publikacja, dedykowana pamięci Tadeusza Smreczyńskiego - lekarza, byłego więźnia m.in. KL Auschwitz, wielkiego Przyjaciela naszego Domu, jest najnowszym wydawnictwem MDSM. Wieczór autorski, który zgromadził liczną publiczność, w tym przedstawicieli rodziny Smreczyńskich z wielu zakątków Polski, miał szczególny charakter ze względu na obecność żony pana Tadeusza, Stanisławy Smreczyńskiej oraz jego wnuka, Piotra. Opowieść pani Stanisławy, a także jej wypowiedź dotycząca znaczenia książki, wywołały wzruszenie wśród publiczności, podobnie jak wspomnienie Piotra Smreczyńskiego o dziadku. O znaczeniu pamięci o II wojnie światowej i z jej bohaterach, szczególnie dla młodego pokolenia, mówiła autorka książki, Agnieszka Smreczyńska-Gąbka w rozmowie moderowanej przez Leszka Szustera. Podziękowała wszystkim partnerom publikacji, w tym szczególnie obecnej podczas prezentacji konsul Ursuli Maier z Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie oraz organizatorom spotkania: Fundacji Judaica i MDSM-owi.

“Cieszę się, że historia bohaterów czasu pogardy, będzie żyła dzięki tej książce i inspirowała ludzi do zmiany na lepsze. Pamiętajmy, że życie ma sens tylko wtedy, kiedy robimy coś dla innych - mówiła. Budujmy pokój i pojednanie, każdy na miarę możliwości i wówczas świat będzie stawał się lepszy. “

Podczas krakowskiego spotkania odbyła się także premiera niemieckiego wydania książki w tłumaczeniu Petera Seraphima. Uroczystość udokumentował fotograficznie Przemysław Gąbka, autor projektu graficznego książki.

Partnerami publikacji, którym serdecznie dziękujemy, są:
Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski
Konsulat Generalny RFN w Krakowie
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Miasto Zator
Miasto Brzeszcze

Powrót