A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Prof. Wacław Długoborski

1926-2021

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. zw. dr. hab. Wacława Długoborskiego. Profesor, od wielu lat związany z naszym Domem, był dla nas Autorytetem i Przyjacielem, którego z żalem żegnamy. Odszedł 21 października 2021 r. w wieku 95 lat.

Cześć Jego pamięci!

Od sierpnia 1943 r. więzień KL Auschwitz II-Birkenau (nr obozowy 138871). Pracował m. in. podczas czyszczenia kanałów oraz w łaźni dla chorych na odcinku szpitalnym. Zbiegł z obozu przed wyzwoleniem. Po wojnie zajął się karierą naukową, pracował w Niemczech i Austrii jako Gastprofessor. Tworzył Uniwersytet Śląski w Katowicach. Był wieloletnim kuratorem naukowym i konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jako pierwszy akademik badał zagładę Sinti i Roma. Redaktor pięciotomowej monografii KL Auschwitz-Birkenau. Brał udział w pracach przy budowie Muzeum-Pomnika Holokaustu w Berlinie.

Powrót