A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Przesłanie świadków historii opowiedziane głosami młodego pokolenia

Jubileusz 35 lat pracy MDSM w Oświęcimiu

7 grudnia 2021 roku minęło 35 lat od otwarcia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Z okazji jubileuszu powstał cykl krótkich nagrań wideo, w których uczestniczki i uczestnicy naszych podróży studyjnych, międzynarodowych seminariów, warsztatów oraz wolontariuszki i wolontariusze dzielą się osobistymi refleksjami ze spotkań ze świadkami historii - Ocalałymi z Auschwitz. Byli więźniowie KL Auschwitz, którzy wsparli ideę budowy MDSM w Oświęcimiu, ukierunkowali także jego działalność pedagogiczną. Współpraca ze świadkami historii to niezliczona ilość spotkań i rozmów z młodzieżą. To seminaria i warsztaty, a także publikacje, w których przywołujemy losy Ocalałych, upamiętniając tym samym tych, którzy już od nas odeszli. Młodzież, która miała możliwość osobistego spotkania Ocalałych z Auschwitz czuje się często „wyróżniona”, ale też zobowiązana do niesienia ich przesłania kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi nagraniami.

Isabelle von Looz, wolontariuszka MDSM w latach 2009/2010 wspomina Wilhelma Brasse, więźnia obozów Auschwitz, Mauthausen, Melk i Ebensee.

Daria Varyvod, wolontariuszka MDSM w latach 2010/2011 opowiada o Zofii Posmysz, więźniarce obozów Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück i Neustadt Glewe.

 

Patrick Bertuleit (Viktor), uczestnik polsko-niemieckiego projektu „Tadeusz Sobolewicz: Biografia jako argument” wspomina Tadeusza Sobolewicza, więźnia obozów Auschwitz-Birkenau, Buchenwald, Mülsen und Flossenbürg.

Zofia Goraus, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu opowiada o Bogdanie Bartnikowskim, więźniu obozu Auschwitz-Birkenau.

Sandra Münch, wolontariuszka MDSM w latach 2006/2007 wspomina Helenę Niwińską, więźniarkę obozów Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück und Neustadt Glewe.

 

Sabina Kwiatkowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, wolontariuszka kampanii społecznej #StolenMemory Arolsen Archives, opowiada o Marianie Turskim, więźniu obozów Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.

 

Tommy Latzko, Henry Lehmann i Nadine Auer, uczestnicy projektu z 2019 roku „Uczyć się dla przyszłości” dzielą się refleksjami po spotkaniu ze Zdzisławą Włodarczyk, więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau.

Jagoda Bibrzycka, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu opowiada o Lidii Maksymowicz, więźniarce obozu Auschwitz-Birkenau.

 

Anastasia Moor, wolontariuszka MDSM w latach 2019/2020 opowiada o Annie Szałaśnej, więźniarce obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück.

Powrót