Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” Spotkanie online z Karoliną Sulej
Wszystkim uczestnikom spotkania z Karoliną Sulej, autorką książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” serdecznie dziękujemy za udział. Jesteśmy przekonani, że to ciekawe wydarzenie dostarczyło Państwu wielu nowych, odkrywczych informacji i skłoniło do sięgnięcia po książkę. Jednocześnie zapraszamy zainteresowanych do obejrzenia nagrania z rozmowy pod poniższym linkiem:
* Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie, bo w momencie odebrania im ubrań tracili tożsamość, a tym samym udawał się proces odczłowieczania, odbierania podmiotowości.
KAROLINA SULEJ, r.1985 – pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017). Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (Osnova 2019). Jest też jednym ze współautorów Wanderlust - książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie. Właśnie rozpoczęła prace nad kolejną książką reportażową, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 90. roku. W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.
* Materiały promocyjne wydawnictwa Czerwone i Czarne