A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

SEMINARIUM W MIEJSCU PAMIĘCI DLA PRZYSZŁYCH WOLONTARIUSZY AZP

Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju proponuje co roku podróże studyjne do Polski dla nowych wolontariuszy. Podróże te skierowane są do wszystkich ochotników, którzy rozpoczynają od września służbę wolontariacką we współpracy z AZP. Podczas kilkudniowych projektów młodzi ludzie mają szansę, wspólnie z innymi wolontariuszami AZP, zajmować się historią narodowego socjalizmu i rolą poszczególnych obozów koncentracyjnych w jego systemie. 

Pierwotnie planowane tygodniowe wyjazdy studyjne do Oświęcimia i Lublina musiały zostać odwołane z powodu pandemii COVID-19. Jednak aby dać wolontariuszom możliwość przygotowania się do pracy wolontariackiej, zaproponowano dwa 4-dniowe seminaria online, które odbyły się w terminach 19-22 lipca oraz 26-29 lipca 2020 r.

Seminaria te skupione były wokół zagadnienia Holokaustu i jego konsekwencji. Pierwszym etapem programu było zapoznanie się z krajem, a zwłaszcza z żydowskim życiem w Polsce przed i po Zagładzie, a następnie z niemiecką polityką okupacyjną wobec Polski. Następnie uczestnicy zapoznali się z historią oraz znaczeniem obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz oraz Majdanka poprzez losy indywidualnych ofiar. Kolejnym etapem było spojrzenie na zbrodniarzy nazistowskich i to, jak byli oni traktowani po 1945 r. Ponadto uczestnicy zajmowali się wybranym przez siebie miejscem pamięci, znajdującym się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Miejsca pamięci wspólnie upamiętniono w przestrzeni wirtualnej poprzez ich naniesienie na mapę pamięci: https://tinyurl.com/yy88ytej.

Seminarium online zostało przeprowadzone za pośrednictwem wirtualnej platformy konferencyjnej Zoom. Natomiast sam przebieg seminarium online został udokumentowany na platformie MURAL wraz z wynikami pracy poszczególnych uczestników. MURAL jest rodzajem wirtualnej tablicy, która umożliwia uczestnikom jednoczesną pracę bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują.

 

Powrót