A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Seminarium w Miejscu Pamięci dla wolontariuszy Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju (AZP)

Również w tym roku odbyła się podróż studyjna wolontariuszy Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju do MDSM i Krakowa w ramach międzynarodowego programu wolontariatu w Niemczech. Wolontariusze pochodzą z różnych krajów Europy, między innymi z Niemiec, USA i Izraela. Seminarium umożliwiało im dyskusję na tematy związane z Auschwitz i Holokaustem w kontekście ich zróżnicowanego pochodzenia oraz dominujących w ich krajach dyskursów i narracji.

W dniach 02-08.06.2024 uczestnicy zwiedzili miejsce pamięci. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziła metodyka oprowadzania, a także koncepcja i narracja wystawy głównej oraz wystaw narodowych. Zróżnicowana percepcja historycznego miejsca, umożliwiła ciekawą dyskusję. Program zakończył się wizytą w Krakowie, gdzie uczestnicy zapoznali się z historią Żydów. 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży oraz IBB gGmbH.     

Powrót