A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Ślepcy

spektakl Teatru KTO

12 czerwca 2021r. w ogrodzie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprezentowaliśmy legendarny, plenerowy spektakl "Ślepcy" krakowskiego Teatru KTO. Po długim okresie zamknięcia i ograniczenia aktywności Domu Spotkań związanego z pandemią, bardzo cieszymy się, ze mogliśmy ponownie zaprosić Państwa do naszego Domu, wchodząc z tak mocnym, teatralnym akcentem.  

Spektakl inspirowany jest powieścią portugalskiego noblisty José Saramago „Miasto Ślepców”. To monumentalne widowisko plenerowe – w 10 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronowirusa zatrzymała świat, jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością…W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi… "Ślepcy" to wstrząsające studium kondycji ludzkiej.  W roku 2012 spektakl otrzymał nominację do Nagrody Total Theatre Award w Enynburgu.  Do tej pory prezentowany był m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Chorwacji, Kolumbii, Korei Południowej, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szkocji, na Ukrainie, oraz w wielu miastach Polski. W MDSM mieliśmy przyjemność gościć Teatr KTO już kilkakrotnie, natomiast spektakl „Ślepcy” zaprezentowaliśmy także w 2014 roku jako część projektu „Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego”. Teatr KTO powstał w Krakowie w 1977 r. Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. 

Fotorelacja: Roman Stopa

Powrót