Spotkanie z cyklu Dom jutra
Minęło 16 miesięcy od ataku terrorystycznego na Izrael. Z jednej strony wciąż słychać głosy nawołujące do całkowitego zniszczenia Hamasu, czyli kontynuowania operacji militarnej w Strefie Gazy, z drugiej – nie ustaje krytyka rządu Izraela za tę interwencję oraz śmierć tysięcy cywilów. Każda ze stron tej polemiki buduje swoją narrację, odwołując się do etyki i wartości cywilizacyjnych.
Jednak 16 miesięcy po wydarzeniach z 7 października żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości. Czy powinniśmy na nowo przemyśleć definicje takich pojęć jak antysemityzm, ludobójstwo czy rasizm? Czy zmieniająca się sytuacja geopolityczna wpływa na nasz system wartości? Jak w obliczu tych zmian interpretować wydarzenia z 7 października oraz następującą po nich izraelską interwencję militarną w Gazie? Czy Benjamin Netanjahu, wspierany przez Donalda Trumpa, ma rację twierdząc, że niektóre organy ONZ są jawnie antysemickie? I wreszcie, jakie znaczenie ma nakaz aresztowania premiera Izraela? Jak powinien na to zareagować świat zachodni? A zawężając tę perspektywę – państwa europejskie?
O odpowiedź na te i wiele innych pytań poprosimy Konstantego Geberta.
Konstanty Julian Gebert, ps. „Dawid Warszawski” (ur. 22 sierpnia 1953 w Warszawie) – polski psycholog żydowskiego pochodzenia, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, od 1989 do 2022 publicysta Gazety Wyborczej. Od 2023 felietonista Kultury Liberalnej. Laureat Nagrody im. Marcina Króla za najlepszą opublikowaną w 2022 polską książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą za książkę Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło. Za tę samą książkę w 2023 otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza wręczaną w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Od 2023 tworzy autorski podcast Ziemia zbyt obiecana.