Światło w ciemności – mimo wszystko mówić TAK życiu!
Polsko-niemiecko-ukraińska wymiana młodzieży
Po raz kolejny tego lata w MDSM odbył się projekt dla młodzież z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa. W tym roku tematem przewodnim były słowa ocalałego z Zagłady więźnia Auschwitz Viktora Frankla: „Mimo wszystko mówić TAK życiu!".
Młodzież biorąca udział w projekcie zajmowała się zarówno historią, jak i współczesnością. Punktem odniesienia był Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy poznawali to Miejsce Pamięci w szerszym kontekście zarówno historycznym, jak i tym odnoszącym się do aktualnych wyzwań przed którymi stoi świat.
Grupa mogła spotkać się z byłą więźniarką panią Zdzisławą Włodarczyk. Odbyła się także rozmowa z przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas, podczas której szukaliśmy odpowiedzi na pytanie co wspólnego ma historia z teraźniejszością, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie.
To co działo się podczas wymiany zostało przetworzone podczas wielogodzinnych prób w spektakl taneczno-teatralno-muzyczny, który zaprezentowano szerszej publiczności 1 sierpnia w MDSM.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, który od lat 90. wykorzystuje metodę warsztatów artystycznych w projektach międzynarodowych poświęconych tematyce Auschwitz.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt, szczególnie pedagogom z Polski, Niemiec i Ukrainy!
Partnerzy projektu:
MDSM Oświęcim, IG Metall Wolfsburg i Centrum Twórczości Dziecięcej „Weselka” Lwów. Projekt odbył się we współpracy z: Tanzendes Theater Wolfsburg i Młodzieżowym Domem Kultury w Oświęcimiu.
Projekt został dofinansowany m.in. ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w ramach programu grantowego „Zachować pamięć 2024”
Dziękujemy również za wsparcie finansowe IG Metall Wolfsburg
O wrażeniach z projektu, który odbywał się w MDSM od 27 lipca do 2 sierpnia opowiadają jego uczestnicy:
https://www.youtube.com/watch?v=pIF3GK_zUGQ