A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Światło w ciemności – mimo wszystko mówić TAK życiu!

polsko-niemiecko-ukraińska wymiana młodzieży

W Wolfsburgu odbywa się druga część polsko–niemiecko – ukraińskiej wymiany młodzieży.  Uczestnicy projektu z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa po raz pierwszy spotkali się latem 2024 roku w MDSM. Podczas pobytu w Oświęcimiu młodzież z trzech krajów połączyła zarówno historia, jak i wspólne pasje - taniec, muzyka i teatr. Polacy, Niemcy i Ukraińcy razem poznawali trudną przeszłość okresu narodowego socjalizmu i II wojny światowej odwiedzając Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zdobytą wiedzę, doświadczenie pobytu w miejscu pamięci i wizualne wrażenia przetworzyli na taneczno-teatralno-muzyczny spektakl.

Podczas drugiej części projektu kontynuowano pracę nad spektaklem. Został on poszerzony o elementy, które bazowały na realizowanym programie. 

Szczególnie ważne było poznanie historii i upamiętnienie zamordowanych w czasie II wojny światowych kilkuset niemowlaków i dzieci, które zostały odebrane robotnicom przymusowym przywiezionym do Wolfsburga z okupowanej przez Niemców wschodniej Europy. W Wolfsburgu pracowało 20 tys. robotników przymusowych, w tym jeńcy wojenni i więźniowie obozów koncentracyjnych, dla których stworzono specjalny podobóz. W programie była również wizyta w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Tuż przy bramie Brandenburskiej przypomniane zostały tragiczne losy bohatera z Auschwitz. Tam też młodzież szukała odpowiedzi na pytanie co to jest „solidarność” i wcielała się w role negocjatorów. 

Warsztaty taneczno- teatralne pozwoliły ponadto młodzieży rozwinąć umiejętności i kompetencje artystyczne. Były poszukiwaniem nowych form artystycznych, które odnoszą się do historii i aktualnych kwestii społecznych związanych z codziennym życiem młodych ludzi w Europie i na świecie. 

Ten projekt łączący historie i sztukę stworzył dodatkowe pozawerbalne przestrzenie spotkań, które przezwyciężają wszelkie różnice narodowe i bariery językowe. Przyczyniło się to do głębszej wymiany, budowania wspólnoty, niestandardowego uczenia się z przeszłości oraz aktywności społecznej  poprzez sztukę. 

Spektakl   pt. Światło w ciemności – mimo wszystko mówić TAK życiu!  Został pokazany szerokiej publiczności 22 lutego w Tanzendes Theater Wolfsburg e.V.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt, szczególnie pedagogom z Polski, Niemiec i Ukrainy! 

Termin: 16-22 luty 2025
Miejsce: Wolfsburg 

Partnerzy projektu: MDSM / IJBS International Youth Meeting Centre in Oświęcim, IG Metall WolfsburgЦДТ "Веселка" (Centrum Twórczości Dziecięcej „Weselka” Lwów). 

Projekt odbywa się we współpracy z: 

Tanzendes Theater Wolfsburg e.V. i Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu

 

Dofinansowano m.in. ze środków Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach projektu #TRYOU

 

Powrót