A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY

Komunikat prasowy MKO

W przypadający dziś Światowy Dzień Uchodźcy, Christoph Heubner, wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, podczas wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz podkreślił:

"Ocaleni z Auschwitz pamiętają, szczególnie w tym Światowym Dniu Uchodźcy, jak to jest stanąć jako uciekinierzy przed światem zastygłym w strachu, nienawiści i obojętności, i wciąż dokładnie wiedzą, jakie to uczucie być ściganym, więzionym i deportowanym w tym szyderczym, nienawistnym i obojętnym świecie. Z tego powodu apelują do Niemiec i Europy, aby zachowali te wspomnienia i z otwartymi oczami i sercami stawili czoła trudnej sytuacji ludzi, którzy próbują dziś dotrzeć do Europy. To, co dzieje się obecnie na morzach wokół Europy, jest tragedią dla nas wszystkich, a fakt, że prawicowi ekstremiści wielokrotnie próbują przekształcić strach wielu ludzi mieszkających w Europie w nienawiść wobec uchodźców i cudzoziemców, jest wstydem, na który nigdy nie możemy być obojętni!".

Powrót