A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Témoins de la 2e Génération

Wizyta studyjna w Oświęcimiu

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID 19, w dniach 29.10 - 1.11.2021 w MDSM gościła grupa z Luksemburga w ramach podróży studyjnej zorganizowanej przez Témoins de la 2e Génération. Program pobytu grupy przygotowali i zrealizowali: Simone Kayser, Marc Schoentgen, Kim Schortgen.

Grupa składała się głównie z uczniów szkół średnich. Czterodniowy, bogaty edukacyjnie pobyt stwarzał możliwość pogłębienia wiedzy o losach Żydów w czasie narodowego socjalizmu oraz wysłuchania wspomnień o byłych więźniach KL Auschwitz i ich wojennych przeżyciach. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach tematycznych.

Uczestnicy podróży studyjnej mieli możliwość osobistej refleksji i upamiętnienia ofiar podczas ceremonii złożenia kwiatów pod Ścianą Straceń i pod pomnikiem w byłym KL Auschwitz II-Birkenau.


Tegoroczny program był szczególny, ponieważ po raz pierwszy od początku organizacji podróży studyjnych Témoins de la 2e Génération, wśrod uczestników zabrakło Świadka historii. Tradycyjnie już grupie towarzyszył natomiast luksemburski eurodeputowany Charles Goerens z frakcji parlamentarnej Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), który spotkał się z dyrektorem Leszkiem Szusterem, by rozmawiać o dalszej współpracy.

Organizacja Témoins de la 2e Génération będzie kontynuować wieloletnią już tradycję przyjazdów do MDSM również w kolejnych latach.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Témoins de la 2e Génération

 

Powrót