A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Twarze miasta - oblicza pamięci

W dniach  27.03-02.04.2022 r.odbyło się seminarium fotograficzne, w którym udział wzięła młodzież z Polski  i Niemiec.

Podczas seminarium uczestnicy podejmowali próbę odkrycia obliczy pamięci, konfrontując się z samym miejscem Auschwitz i zagłębiając się w tajniki sztuki fotograficznej. W trakcie warsztatów powstały zdjęcia, które pokazują dzisiejsze miejsce pamięci Auschwitz z ich perspektywach. Wyjątkowa dla uczestników była możliwość zrobienia zdjęć nocą na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajęcia ze sztuki fotografii prowadził prof. Witold Jacyków.

W ramach przegotowanie fotografowanie w miejsce pamięci młodzieży spotkali się na rozmowę z Pawłem Sawickim na temat symbolika Auschwitz.

W dniu 01.04. odbyło się otwarcie wystawy, która pokazała wyniki pracy seminarzystów.

Seminarium finansowane było ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego Zachować Pamięć.

Organizatorzy i partnerzy:

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu/Auschwitz i Międzynarodowy Komitet Oświęcimski we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Dachau i Oświęcimiu, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zespołem Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej oraz Gymnasium Markt Indersdorf.

Powrót