A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Wernisaż online VIII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

11 grudnia 2020 r. w MDSM odbyło się uroczyste otwarcie wystawy oraz ceremonia wręczenia nargród VIII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, których współorganizatorem był Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Długo oczekiwany wernisaż, realizację którego w tradycyjnej formie w planowanym terminie 16 października br. pokrzyżowała pandemia COVID-19, przeprowadziliśmy w wersji online w polskiej, niemieckiej i angielskiej wersji. W tymczasowym studio, w które przekształciła się na ten wieczór sala Forum MDSM, gospodarzem wieczoru był dyrektor Leszek Szuster wraz z Joanną Klęczar-Déodat oraz kuratorem Biennale Pawłem Warchołem. Z gośćmi wernisażu: partnerami projektu, artystami, jurorami, łączyliśmy się za pomocą platformy Zoom, a całość wydarzenia była transmitowana na żywo na kanale You Tube MDSM. Szczególnie ważnym dla nas - organizatorów, było przesłanie pana Mariana Turskiego, Ocalonego z Auschwitz, historyka, dziennikarza, przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, Przyjaciela Domu, który od lat kibicuje Biennale Plakatu. Wykład wprowadzający, dotyczący sztuki plakatu, wygłosiła dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, dr Anna Maria Potocka.  Oprawę artystyczną stworzyła aktorka - mim Teatru Dźwięku i Ruchu Izabela Walczybok, która w muzycznej oprawie Jacka Hołubowskiego, Mateusza Pliniewicza i Piotra Skupniewicza, zinterpretowała nagrodzone przez Jury plakaty.

Cieszymy się, że w wernisażu wzięło udział wielu nagrodzonych artystów i przedstawiciele niemal wszystkich partnerów projektu, którymi są: Fundacja im. Róży Luksemburg, Miasto Oświęcim, Miasto Dachau, Powiat Oświęcimski, Powiat Dachau, Konsulat Generalny RFN w Krakowie, Fundacja AnStifter, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Związek Polskich Artystów Plastyków.

Słowa podzękowania kierujemy także do Partnerów biznesowych: Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Spółka z o. o., Firma Inżynierska EnCo, AUSTROTHERM Spółka z o. o., RE-Bau Spółka z o. o., META Systemy magazynowania Spółka z o. o., Ipsen Logistics Spółka z o. o., Grupa Kęty SA

Państwa także zapraszamy na wernisaż, który można w całości obejrzeć na kanale You Tube MDSM.

Fot. Dominik Smolarek

Powrót