A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

WIZYTA DELEGACJI

Dziś w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu gościliśmy pana Akio Miyajima, ambasadora Japonii w Warszawie oraz panią Michiko Makino, dyrektor Wydziału Informacji i Kultury  Ambasady Japonii w Warszawie. Delegacji towarzyszył Janusz Chwierut, prezydent Miasta Oświęcim,  Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Helena Wisła, prezes Zarządu Fundacji-Fundacja Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim oraz Marek Tarnowski,  naczelnik wydziału Promocji Miasta. Gości powitała Joanna Klęczar-Déodat, dyrektorka MDSM.

Delegacja przybyła do Oświęcimia, by przekazać dar z Hiroszimy - sadzonkę z miłorzębu japońskiego, który przetrwał wybuch bomby atomowej w 1945 r. Drzewko zostało zasadzone w Alei Drzew Pamięci w Parku Zasole w Oświęcimiu, gdzie rosną już drzewa przekazane przez Guernikę, Dachau oraz Ukrainę. Uroczystości zostały zorganizowane dla uczczenia 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Przy okazji wizyty w MDSM delegacja zwiedziła nasz Dom oraz obejrzała wystawę Nobuhiko Utsumi – efekt akcji plastycznej „Requiem dla XX wieku” przeprowadzonej w 2000 roku w ogrodach MDSM.

Powrót