Czy film Jonathana Glazera „Strefa Interesów” stanowi dobrą reprezentację problematyki postaw nazistów mieszkających w pobliżu Auschwitz? Czy specyficzna, pełna niuansów reżyserska wizja Glazera jest odpowiednia w kontekście przedstawienia Holokaustu? Jak ten film jest odbierany przez mieszkańców Oświęcimia? Na jakim etapie jesteśmy jako historycy i edukatorzy w kwestii zrozumienia postaw Niemców w czasie II wojny światowej? I wreszcie, jak należy rozumieć wystąpienie Jonathana Glazera podczas odbierania statuetki Oscara? Czy krytyka jego oscarowego przemówienia była uzasadniona?
Te pytania, a także wiele innych, zadamy dyrektorowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr. Piotrowi M.A. Cywińskiemu, mając świadomość, że to dopiero początek szerokiej dyskusji.
––––––––––––––––––
dr Piotr M.A. Cywiński
Urodzony w Warszawie w 1972 r. Doktor nauk humanistycznych, historyk mediewista, absolwent Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Cała biografia: https://www.auschwitz.org/.../czlon.../dr-piotr-ma-cywinski/