A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

WOLNOŚĆ

konkurs rzeźbiarski inspirowany dziełami Igora Mitoraja

15 kwietnia 2023 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się Konkurs Rzeźbiarski „Wolność” inspirowany dziełami Igora Mitoraja.

W konkursie wzięło udział 49 osób – uczniów szkól ponadpodstawowych w wieku 16-20 lat. Warsztatom konkursowym, prowadzonym przez panią Agnieszkę Kołodziej-Ryś, towarzyszył wykład prof. dr. hab. Stefana Konstańczaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego na temat wartości wolności.

Poniżej przedstawiamy protokół z obrad jury konkursowego i listę laureatów konkursu.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i osobom wyróżnionym oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej, które odbędzie się 6 maja o godzinie 17.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Na ekspozycji znajdą się wszystkie rzeźby biorące udział w konkursie oraz artystyczne fotografie rzeźb i procesu twórczego wykonane rzez Krzysztofa Janika. Podczas wernisażu wręczymy nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu. Wydarzeniu będzie towarzyszył wykład Agnieszki Stabro, autorki biografii "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu". Oprawę muzyczną zapewnią Aleksandra Hylaszek (skrzypce) oraz Szymon Hylaszek (skrzypce), uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu, pod opieką pana Bogdana Hałata oraz przy akompaniamencie pana Zenona Dąbka (fortepian).  

Partnerzy: Fundacja im. Róży Luksemburg, Miasto Oświęcim, Powiat Oświęcimski, Gmina Oświęcim, MAEM, Dom Wydawniczy REBIS, Dan Cake, OKSiR Gminy Oświęcim, Energylandia, Aksam. Działalność MDSM jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.

Fot. Krzysztof Janik.

 

WYNIKI KONKURSU:

Jury w składzie: Joanna Klęczar-Déodat, Remigiusz Dulko, prof. dr. hab. Stefan Konstańczak, Adam Niesyto, Agnieszka Kołodziej-Ryś, obradowało w Oświęcimiu w dniu 15.04.2023 r.

Przyznano następujące nagrody oraz wyróżnienia:

Nagrody:

Nagroda IOlga Tabak, Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu

Nagroda I  –  Monika Sowa, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej

Nagroda IISzymon Ciupiński, Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach

Nagroda III Kamila Franek, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej

Wyróżnienia:

Patryk Baczak, Creative Bielsko-Biała

Wiktoria Kovács, Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Dawid Rodak, Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu

Denis Smrek, Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu

Miłosz Wojtas, Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach

Emilia Zimna, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach

 

Ponadto przyznano nagrody fundowane dla prac wybranych przez Fundatorów:

Nagroda Prezydenta Oświęcimia – Miasta Pokoju - Klaudia Mikulska, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach

Nagroda Starosty Oświęcimskiego - Martyna Matejczyk, Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu

Nagroda Wójta Gminy Oświęcim - Julia Klęczar, Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

 

Powrót