A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

I tak mi się jedynym stałaś przyjacielem…

Serdecznie zapraszamy na prezentację wystawy „I tak mi się jedynym stałaś przyjacielem… Rodzina Salwików w spuściźnie literackiej i korespondencji Zofii Posmysz”, która odbędzie się 15 czerwca 2022r. o godzinie 14.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Po wystawie oprowadzą edukatorki MDSM Stanisława Piotrowska i Sylwia Stańska.

Życzenie byłej więźniarki Zofii Posmysz stało się impulsem do przygotowania wystawy, bazującej na przekazanych przez nią na rzecz Centrum Dokumentacji Świadkowie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu pamiątkach, dokumentach, rękopisach, zdjęciach oraz osobistej korespondencji. Wystawa poświęcona jest losom rodziny Salwików z Radomia, której większość członków została deportowana do KL Auschwitz-Birkenau w latach 1941-1942. To opowieść o rodzinnym dramacie ale również o głębokiej, prawdziwej przyjaźni, która zrodziła się między dwiema młodymi kobietami w dramatycznych okolicznościach i która trwała przez całe ich życie. 

Powrót