A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Youth - Europe - Music

Muzyczny Trójkąt Weimarski muzycznie ożywiony

10 maja 2022 r. zakończyła się pierwsza część trójnarodowego projektu muzyczno-historycznego pt. "Youth. Europe. Music.". Projekt, zainicjowany przez prof. Matthiasa Bahra z Uniwersytetu Koblenz-Landau w 2019 r. dla uczczenia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, został na dwa lata zawieszony z powodu epidemii Covid 19. W dniach 1-10 maja 2022 r. młodzi uczestnicy z Wisemburga (Francja), Landau (Niemcy) i Oświęcimia, mieli wreszcie okazję przez 9 dni poznawać się nawzajem, uczyć się historii, dowiedzieć o współistnieniu miasta i Miejsca Pamięci Auschwitz, ale także odkrywać Kraków i Katowice.
Punktem kulminacyjnym były dwa wspaniałe koncerty pt. „Młodzieżowy Trójkąt Weimarski muzycznie ożywiony” w wykonaniu trójnarodowej młodzieżowej orkiestry smyczkowej przed prawie 300-osobową publicznością, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu 8 maja br., w dniu 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej i dzień później w Filharmonii Śląskiej. Patronem Honorowym oświęcimskiego koncertu był Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut, w wydarzeniu uczestniczyli Starosta Powiatu Südliche Weinstrasse, Dietmar Seefeld i Burmistrz Wissemburga, Sandra Fischer-Junck, a także partnerzy projektu, rodziny młodych muzyków i zaproszeni goście.
Był to dla uczniów czas wytężonej pracy, ale także wspólnej zabawy i poznania się, który przyniósł wiele nowych doświadczeń i przyjaźni.  Z niecierpliwością czekamy na drugą część projektu, która odbędzie się we wrześniu w Landau i Wissemburgu.

"Youth.Europe.Music” jest wspólnym projektem Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Uniwersytetu Koblenz-Landau, Szkoły Artystycznej w Wissembourgu, Szkoły Muzycznej Sudliche Weinstrasse oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu.

Projekt jest finansowany m.in. przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży.

Fot. Wolfgang Urbany

Powrót