Seminaria

/

NAUKA PRZEZ SPOTKANIE

PRAWA CZŁOWIEKA WCZORAJ PRAWA CZŁOWIEKA DZISIAJ: GODNA PRACA

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

MENSCHENRECHTE GESTERN MENSCHENRECHTE HEUTE: ARBEITEN FAIR

Termin 19-25.11.2023, MDSM Oświęcim

Organizatorzy
Międzynarodowy Dom Spotkań młodzieży w Oświęcimiu,
Internationales Forum Burg Liebenzell e.V

we współpracy z

PZ4SEG Oświęcim i Hermann-Hesse-Gymnasium Calw / Niemcy

Koordynacja
Stanisława Piotrowska piotrowska@mdsm.pl
Jovanna Schneider IFBL

Info
W dniach 19-25.11.2023 r. odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieżowa pt. PRAWA CZŁOWIEKA WCZORAJ.PRAWA CZŁOWIEKA DZISIAJ – godna praca. Projekt został zrealizowany w ramach współpracy partnerskiej między MDSM aIFBL. W projekcie uczestniczyli nastolatkowie z Polski i Niemiec. Podczas warsztatów pogłębiali oni wiedzę nt. drugiej wojny światowej, Auschwitz-Birkenau oraz pracy przymusowej. Ważnym wydarzeniem dla wszystkich były odwiedziny byłego obozu. Podczas jednego z warsztatów podsumowujących wizytę w miejscu pamięci pt.: Miejsca pracy przymusowej w kompleksie obozowym Auschwitz młodzież spotkała się z wnuczką pana Eugeniusza Daczyńskiego, który jako nastoletni chłopak chcąc uniknąć wywózki do Niemiec na roboty przymusowe, zgłosił się do pracy w IG Farben, gdzie widział, jak esesmani znęcają się nad więźniami obozu koncentracyjnego. W lutym 1945 r. podjął się roli sanitariusza Polskiego Czerwonego Krzyża w szpitalu terenie byłego obozu Auschwitz I.

Młodzież zastanawiała się jak w dzisiejszym świecie wygląda „praca przymusowa” i jak można angażować się w działania na rzecz praw człowieka w tym obszarze.

Uczestnicy zdobyli podstawowa wiedzę na temat tworzenia i roli plakatu społeczno-politycznego. Pod okiem artystki-graficzki Ewy Natkaniec przygotowali plakaty odnoszące się to tematu GODNA PRACA. Plakaty zostały zaprezentowane w formie wystawy w MDSM.

Auschwitz symbol historii związanej z najciemniejszą stroną ludzkiej cywilizacji, stanowi fundament rozważań na temat etycznej kondycji dzisiejszego świata. Poznanie przeszłości ułatwia młodzieży rozumienie bieżących wydarzeń i motywuje do szukania odpowiedzi na pytanie jak po tym co się dowiedzieli o Auschwitz mogą bardziej świadomie kształtować swoje zaangażowanie na rzecz praw człowieka

Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu „Zachować pamięć”.

Powrót