Alternatywna scena MDSM

/

DAJ SIĘ UWIEŚĆ KULTURZE

1. Alternatywna Scena MDSM

W upalny poniedziałkowy wieczór w sali forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zgromadziło się prawie 300 gości – uczestników nowego programu Domu Spotkań – MDSM SA.

„Przystanek Teatr” przyciągnął wielbicieli talentu Jana Peszka oraz wszystkich ciekawych nowej inicjatywy MDSM-u. Szukający awangardowych klimatów odnaleźli w sztuce Bogusława Schaeffera „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" przesłanie o kondycji artysty we współczesnym świecie w brawurowym wykonaniu wielkiego Jana Peszka. Spontaniczna reakcja publiczności, zwłaszcza młodych ludzi, potwierdziła, że spektakl grany od prawie 40 lat, cały czas zachowuje świeżość i wyznacza kanony awangardy w teatrze.

U wielu, szczególnie stałych bywalców zdarzeń MDSM-u, wzbudziła zainteresowanie nowa formuła spotkania z poetyckim słowem – „Anty-Salon Poezji”. Prezentacja twórczości Piotra Macierzyńskiego wywołała chyba największe kontrowersje. Video-instalacja, którą można było obejrzeć w Domu Ciszy oraz występ samego autora pokazały, że ironia i śmiałe operowanie słowem są narzędziami łamania konwencji, które Piotr Macierzyński opanował po mistrzowsku. Choć część widzów potraktowało spotkanie z poetą jako artystyczną prowokację, zdumiewająco dużo osób ustawiło się w kolejce, by zakupić tomiki jego wierszy.

 

Kulminacją wieczoru był występ Wieśniaczego Zespołu MIĄŻSZ – znakomitych muzyków z Lublina, którzy swoją „melodramatyczną piosenką popularną”, zaskakującym instrumentarium uwzględniającym m.in.… piłę i temperamentem wokalistki Joanny Zawłockiej, zaczarowali alternatywną część publiczności i zainspirowali tych, dla których było to zupełnie nowe estetyczne doświadczenie. Niekonwencjonalna forma kontaktu z publicznością, zwłaszcza w ostatniej części koncertu, która odbyła się już poza sceną i „bez elektryki”, pokazała całą skalę możliwości instrumentalnych i wokalnych zespołu.

Atmosferę wieczoru, którego dwa wydarzenia – „Anty-salon Poezji” i „Niszowe Studio Dźwięku” odbyły się w ogrodach MDSM-u, zbudowała niecodzienna aranżacja otoczenia Domu Spotkań. Pierwsze spotkanie z „alternatywą”, zgodnie z myślą Zygmunta Baumana, stanowiącą motto projektu, „stworzyło nową potrzebę” – wielu gości opuszczając Dom Spotkań późnym wieczorem MDSM, dopytywało się o kolejną edycję.

Scenę Alternatywną MDSM zorganizował Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Urzędem Miasta Oświęcim i Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu. Finansowego wsparcia udzieliła Firma Inżynierska EnCo, a patronat medialny objęły portale Kasztelania i Oświęcimonline.

Fot. Bartłomiej Senkowski

 

Powrót