Alternatywna scena MDSM

/

DAJ SIĘ UWIEŚĆ KULTURZE

3. Alternatywna Scena MDSM

10 maja 2013, w ciepły wiosenny wieczór Dom Spotkań oraz jego ogrody znów wypełniły się gośćmi. Tym razem liczne, prawie 300-osobowe grono przybyło za sprawą trzeciej już edycji MDSM SA, a ściślej Alternatywnej Sceny MDSM, czyli utrzymanego w zdecydowanie offowym klimacie przedsięwzięcia kulturalnego Międzynarodowego Domu Spotkań.

Tradycyjnie już, impreza rozpoczęła się na Przystanku Teatr, gdzie Andrzej Seweryn - jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru i filmu, legendarny aktor Andrzeja Wajdy, Comédie-Française i Petera Brooka, przedstawił monodram Wokół Szekspira. Paradoksalnie, klasycznego Szekspira, w wykonaniu Andrzeja Seweryna sklasyfikować można jako odważne, awangardowe formy współczesnego teatru. Podczas spektaklu, aktor w brawurowy sposób odgrywał najbardziej znane monologi i dialogi bohaterów dzieł Szekspira w nowatorskich interpretacjach. Sceny te przeplatał dialogiem z publicznością, traktując o człowieku, jego emocjach i życiowych doświadczeniach, a także o samym Szekspirze i ciągłej aktualności jego dzieł. Całość spektaklu stworzyła opowieść o człowieku - studium ludzkich doświadczeń.

Po znakomitym widowisku, goście udali się w zacisze literackiej kawiarni Domu, by podczas Anty-Salonu Poezji spotkać się z Markiem Krystianem Emanuelem Baczewskim, który w nastrojowym półmroku przeczytał dwa długie wiersze: Morze oraz Itaka. Poeta posługując się charakterystyczną strategią łączenia powagi, metafizyki, aluzji i parodii, porusza istotne problemy w żartobliwych i ironicznych konstrukcjach, a przede wszystkim tworzy poezję niebanalną, głęboką, stanowiącą intelektualne wyzwanie dla odbiorcy. Należy przyznać, że także i sam twórca podczas tego wieczoru sprostał nie lada wyzwaniu. Znakomicie udało mu się bowiem skupić wokół siebie zwolenników pięknego słowa, łącząc prezentację ponadczasowych tekstów Szekspira z porywającą twórczością alternatywnej grupy Domowe Melodie.

 

Do wierszy Baczewskiego wrócić można było jeszcze po spotkaniu, zatrzymując się przy alternatywnym Wiatrołapie Poezji. Gwiazdą Niszowego Studio Dźwięku był wspomniany już warszawski zespół Domowe Melodie w składzie: Justyna Chowaniak, Staszek Czyżewski oraz Kuba Dykiert. Formacja już od pierwszego utworu porwała fanów autentycznymi i życiowymi tekstami, pięknymi i oryginalnymi dźwiękami, naturalnością i pozytywną energią.

Wystrój sceny oraz stroje i osobowości artystów wprowadziły do Forum MDSM iście domowy nastrój. Podczas koncertu liczna publiczność nie kryła swego entuzjazmu i uznania dla twórczości grupy. Płyty Domowych Melodii rozeszły się w całym przygotowanym nakładzie, a tuż po koncercie do członków zespołu ustawiła się kolejka urzeczonych fanów, chcących wzbogacić swe płyty autografami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że historia Domowych Melodii ukazuje pewien fenomen socjologiczny, za jaki można uznać zdobycie tak licznej rzeszy fanów i sporej popularności w niezwykle krótkim czasie i głównie za sprawą internetu. Niewątpliwie, po raz kolejny publiczność Alternatywnej Sceny Domu Spotkań udało się uwieść kulturą w wydaniu off, nieco odległą od salonowych trendów. 

Projekt zrealizowano przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, a także Firmy Inżynierskiej EnCo z Oświęcimia i Stowarzyszenia Wspierającego MDSM.

Fot. Dominik Smolarek

Powrót