Alternatywna scena MDSM

/

DAJ SIĘ UWIEŚĆ KULTURZE

6. Alternatywna Scena MDSM

W sobotę 27 września w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VI edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Tym razem w ramach Przystanku Teatr zaprosiliśmy na monodram „Tato nie wraca” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej z warszawskiego Teatru WARSawy. Spektakl, oparty na motywach biografii aktorki, był wyrazem konfrontacji bohaterki z wspomnieniami z dzieciństwa, przepełnionymi żalem do nieobecnego w jej życiu ojca. Towarzyszyliśmy Agnieszce w poszczególnych etapach jej dorastania, obserwując sytuacje, w których wyobraża sobie obecność taty, wyraża zazdrość w stosunku do rówieśników posiadających ojca oraz odreagowuje jego brak. W trakcie spektaklu, poprzez interakcje aktorki z publicznością, widzowie nieoczekiwanie stali się aktorami, uczestnikami seansu terapeutycznego. Tematyka monodramu, znakomita gra aktorska Przepiórskiej, towarzyszące jej prawdziwe emocje oraz wyczuwalne, bardzo osobiste podejście do spektaklu, czynią go niezwykle autentycznym i wartym uwagi. Alternatywny Przystanek Teatr był znakomitą okazją do zapoznania się ze sztuką, która choć na afiszach Teatru gości już od roku, w repertuarze pojawia się bardzo rzadko. Gościem Anty-Salonu Poezji była Elżbieta Michalska – autorka i ilustratorka pochodząca ze Złotorii k. Białegostoku. Elżbieta Michalska ma na swoim koncie cztery zbiory poetyckie: Tu jest Tu, Tam jest Tam (Białystok 1999), Naszyjnik z grążeli (Białystok 2001), Tracowiny (Choroszcz 2001) oraz Wsio (Białystok 2009). W młodzieńczych latach twórczość poetki cieszyła się aprobatą Czesława Miłosza. Obecnie, jako przedstawicielka wiejskiego undergroundu, zaprezentowała w MDSM wiersze niezwykle autentyczne, życiowe, nierzadko przepełnione humorem i sarkazmem. Choć przyznała, że na poetyckich spotkaniach nie bywa zbyt często, a jej wiersze nie cieszą się wielką popularnością, aplauz po każdym prezentowanym utworze wskazywał, że autorka urzekła oświęcimską publiczność.

 

Niewątpliwie głównym punktem programu VI MDSM SA było tym razem Niszowe Studio Dźwięku, w którym koncert dał Jelonek. Zespół, poza świetną muzyką, zapewnił niesamowity ładunek mocy i spektakularne efekty świetlne. Utwory z płyt Jelonek i Revenge, covery, rekwizyty oraz znakomity kontakt z publicznością porwały fanów nie tylko cięższych brzmień. W wydarzenie przypadkowo wkradł się również mały performance i zgodnie z umową koncert zakończył się w momencie, kiedy z rosnącej w pobliżu sceny jabłonki spadło ostatnie (pyszne!) jabłko.

VI Alternatywnej Scenie MDSM towarzyszyła wystawa Pawła Warchoła „Warchoł Inaczej”. Najnowszy cykl abstrakcyjnych prac oświęcimskiego artysty można zobaczyć w Domku Ciszy do połowy października.

Trzy lata obecności Alternatywnej Sceny MDSM w ofercie kulturalnej regionu zawdzięczamy jej partnerom – Miastu Oświęcim, Powiatowi Oświęcimskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, firmie EnCo i wielkiemu zaangażowaniu, jakie towarzyszy projektowi od pierwszej edycji.

Fot. Krzysztof Janik

Powrót