Alternatywna scena MDSM

/

DAJ SIĘ UWIEŚĆ KULTURZE

7. Alternatywna Scena MDSM

10 maja 2015, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się siódma edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Tradycyjnie już, w ramach projektu, MDSM zaoferował spotkanie z alternatywną poezją, teatrem oraz muzyką.

GościemAnty-salonu Poezji był Wojciech Brzoska, który zaprezentował wiersze zarówno z wydanych wcześniej tomików, jak i z najnowszego zbioru W każdym momencie, na przyjście i odejście. Wiersze poety przetłumaczone zostały na wiele języków obcych, stały się również inspiracją do nagrania płyty Iwony Karbowskiej i Przemysława Borowieckiego Wiersze na operę i perkusję. Sam Wojciech Brzoska również udziela się muzycznie jako współzałożyciel i wokalista zespołu Brzoska i Gawroński, z którym wydał płyty: Nunatak (2012) oraz Słońce, lupa i mrówki (2015).

Na Przystanku Teatr wystąpił poznański Teatr Biuro Podróży z legendarnym ulicznym spektaklem Carmen Funebre. Sztuka,

 

powstała w 1994 roku, nagrodzona została m.in. na Festiwalu Fringe w Edynburgu. Inspiracją do powstania scenariusza były m.in. konflikty etniczne, raporty Tadeusza Mazowieckiego z byłej Jugosławii oraz wydarzenia II wojny światowej. Spektakularne efekty, scenografia i muzyka oraz wspaniała gra aktorska stworzyły niezwykle przejmujące widowisko. Gwiazdą Niszowego Studio Dźwięku był rockowy zespół Lao Che, promujący najnowszą płytę Dzieciom. Koncert zgromadził około 500 fanów. Siódmej edycji Alternatywnej Sceny MDSM towarzyszyła wystawa fotografii Krzysztofa Janika Portrety.

Projekt sfinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz firmy Enco.

Fot. Krzysztof Janik

Powrót