Krakowski salon poezji

/

ZATRZYMAJ W SERCU SŁOWO

Widzę psy szarpiące się na smyczach

LXI Salon Poezji w MDSM

13 listopada 2016 w MDSM odbył się 61. Krakowski Salon Poezji pt. „Widzę psy szarpiące się na smyczach”. Projekt został zaprezentowany w ramach jubileuszu 30-lecia MDSM.

Niezwykłą, a zarazem tragiczną historię życia pary żydowskich artystów Felki Platek i Felixa Nußbauma przedstawili Dominika Bednarczyk (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) i Radosław Krzyżowski (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie) na postawie fragmentów ich dzienników, które w rzeczywistości nigdy nie powstały. Stworzył je Christoph Heubner, poeta, współtwórca MDSM, Przewodniczący Zarządu Fundacji na Rzecz Domu Spotkań i Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Wieczór ten miał symboliczną wymowę, ze względu na temat i formę dzieła literackiego oraz ze względu na miejsce w którym została opowiedziana prawdziwa historia życia artystów tragicznie zakończona w Auschwitz. Wyjątkową oprawę muzyczną stworzył Jacek Hołubowski, który utworami na akordeon, w znakomity sposób przybliżył międzywojenny okres Berlina, Osnabrück i Brukseli. Wydarzeniu towarzyszyły niezwykłe emocje, które udzieliły się nie tylko publiczności, ale również artystom. Dla wielu tekst Christopha Heubnera należałoby odnieść do współczesnych problemów i zagrożeń.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, firmy Ipsen Logistics, Omag, Enco, Vitamina, Orlicki, Drukarni Dimograf oraz Joachima S. Russka.

Fot. Dominik Smolarek

Powrót