Wystawy

/

W LABIRYNCIE FORM

wystawa kaliny dulko

4 października 2019 r. w Domu Ciszy MDSM otwarta została wystawa malarstwa Kaliny Dulko. Artystka, od wielu lat związana z MDSM, zaprezentowała swoje najnowsze prace malarskie. Obrazy Dulko – jak zwykle tajemnicze, o bogatej symbolice wyrażonej lapidarną formą, przywołują na myśl twórczość guru artystki, Jerzego Nowosielskiego. Jest jednak w tym malarstwie absolutnie indywidualny i rozpoznawalny styl, do którego Kalina Dulko przyzwyczaiła widzów. Jej obrazy to labirynty znaczeń, skojarzeń, a niejednokrotnie także i żartu. Jednak to nie treść – choć bardzo istotna dla tej twórczości, ale kolor – niezwykle stonowany, a jednocześnie wibrujący życiem, wielowymiarowy, choć tworzący płaskie plamy – najlepiej definiuje dzieła artystki.

O obrazach można mówić długo, tłumaczyć ich znaczenie, objaśniać techniczne niuanse ich powstania – jednak nie w MDSM. Po muzycznym oprowadzaniu w mistrzowskim wykonaniu krakowskiego trio m.o.l.o., jakie zaserwowaliśmy naszym gościom podczas wernisaży: „Harmonia/Dysonans” Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka oraz „Na granicy dwóch światów” Waldemara Rudyka i Pawła Warchoła, przyszła kolej na następne wyzwanie. Obrazy Kaliny Dulko zostały opowiedziane gestem. Niezwykły performance, nawiązujący do treści dzieł zawieszonych na ścianach Domu Ciszy, stworzyła wybitna aktorka – mim, Izabela Walczybok-Matuszyńska, której brawurowo towarzyszył saksofonista, Michał Sosna.

Choć Białej Damy tańczącej przy dźwiękach saksofonu już w Domu Ciszy nie ujrzymy, wciąż serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, którą będziemy prezentować do 4 listopada 2019 r. W jesienny dzień warto wstąpić do wyjątkowo pięknego o tej porze roku ogrodu Domu Spotkań, gdzie Pegaz Wolności wskaże nam drogę do zaczarowanego kolorem świata Kaliny Dulko.

Zdjęcia Krzysztof Janik

Powrót