A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Cena Odwagi

CENA ODWAGI PUBLIKACJA POKONFERENCYJNA

Cena odwagi Przedstawiamy dziesiątą już publikację będącą efektem corocznej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” odbywającej się w MDSM. Tematyka najnowszego tomu dotyka kwestii odwagi. Do rozważań wprowadza piękny tekst Henryka Grynberga, który opowiada o odwadze swoich rodziców, zwłaszcza matki, podczas II wojny światowej. Książka pod redakcją Alicji Bartuś i Piotra Trojańskiego, zawiera 19 artykułów naukowych. Recenzentkami książki były: prof. Joanna B. Michlic i dr hab. Dorota Sula. Książkę wydano dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz Fundacji Róży Luksemburg.

Z recenzji: Dorota Sula: Przez całe życie stajemy przed wyzwaniami, które wymagają od nas odwagi. Każdy akt odwagi, zwłaszcza przeciwstawianie się złu, ma swoją cenę […]. Czym innym jest jednak odwaga w czasach pokoju i względnej stabilizacji, a czym innym w „świecie do niczego niepodobnym”, w sytuacjach permanentnego zagrożenia, które niesie wojna. Wówczas w sposób szczególny jesteśmy zmuszeni do wzięcia odpowiedzialności za losy bliskich, przyjaciół, sąsiadów, społeczności, a nawet – własnego państwa. […] Właśnie odwaga w czasie wojny stała się przedmiotem refleksji filozofów, historyków, kulturoznawców, pedagogów, socjologów niniejszego tomu. […] Autorzy stawiają wiele ważnych pytań dotyczących człowieka oraz granic i ceny odwagi. […] Prezentowane przykłady pokazują siłę człowieka, którego w momentach ekstremalnych, zagrożenia własnego życia, stać na współczucie, solidarność i niesienie pomocy innym, bardziej potrzebującym. To najlepsze wzory do naśladowania, również dzisiaj.

Joanna Beata Michlic: Ten znakomity zbiór krótkich przejmujących esejów porusza temat „codziennego heroizmu” i przedstawia wiele historycznych przykładów bohaterskich czynów zwykłych ludzi, głównie z okresu II wojny światowej. Obejmuje on tematy tak różnorodne, jak motywy heroizmu, opór cywilny w obozach koncentracyjnych i obozach śmierci, akcje pomocy podejmowane przez grupę oddanych polskich Sprawiedliwych wśród ratujących, akty odwagi żydowskich rodziców i dzieci w ich codziennej walce o przetrwanie, jak również czyny szlachetne tak zwanych dobrych Niemców, działających wbrew rozkazom przełożonym. Książka ta dostarcza także filozoficznych przemyśleń i rozważań na temat natury i wewnętrznych zawiłości „zwykłego heroizmu”. Jest to niezbędną lektura dla nauczycieli, edukatorów, działaczy społecznych i wszystkich osób zainteresowanych ludzkim zachowaniem w warunkach ludobójstwa. Zawiera także wiele refleksji i spostrzeżeń o naturze ludzkiej, szczególnie cennych dla młodego pokolenia, żyjącego w coraz bardziej niespokojnym świecie.

Książkę można zamówić internetowo w PMA-B i MDSM.

Powrót