Konferencje

/

WYMIENIĆ MYŚLI

XIII Ogólnopolska Konferencja

Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku

W dniach 1-3 lipca w MDSM odbyła się XIII Ogólnopolska konferencja "Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku". Głównym tematem tegorocznej konferencji byli kolaboranci i sprawiedliwi – uczestnicy dyskutowali o zachowaniu ludzi w trudnych warunkach próby. W ciągu 3 dni wygłoszono wiele znakomitych wykładów i wystąpień.

Podczas konferencji prezentowane były dwie wystawy - „Byli sąsiadami” (przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum, a w Oświęcimiu zaprezentowana we współpracy z Oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka) oraz „I tak mi się jedynym stałaś przyjacielem… Rodzina Salwików w spuściźnie literackiej i korespondencji Zofii Posmysz” (przygotowana przez MDSM).

Podczas konferencji zbierane były pieniądze na uruchomienie Mobilnego Domu Kultury: Świetlicy i Galerii na kółkach dla dzieci w malutkiej wsi w Beninie.

Organizatorzy: Fundacja na Rzecz MDSM oraz Oświęcimski Instytut Praw Człowieka we współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum), Instytutem Historii i Archiwistyki UP w Krakowie, Katedrą UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Instytutem Prawa i Administracji WSB w Poznaniu, Instytutem Auschwitz na Rzecz Zapobiegania Zbrodniom Ludobójstwa i Masowym Aktom Okrucieństwa w Nowym Jorku (The Auschwitz Institute for the Prevention of Genocide and Mass Atrocities in New York), Fundacją Róży Luksemburg, Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

Więcej: http://www.oipc.pl/Co-warto,-co-sie-oplaca:-Sprawiedliwi-a-kolaboranci-381.html

 

Powrót