Seminaria

/

NAUKA PRZEZ SPOTKANIE

Youth. Europe. Music

FRANCUSKO-NIEMIECKO-POLSKI PROJEKT ORKIESTRY MŁODZIEŻOWEJ

Terminy
  1. Cześć: 2021 - termin w trakcie uzgodnień, Oświęcim
  2. Część: 2021 - termin w trakcie uzgodnień, Landau
Organizatorzy

Universität Landau/Niemcy, Kreismusikschule Landau/Niemcy, Municipal School De Musique Et De Danse De Wissembourg/Francja, MDSM Oświęcim/Polska, Szkoła Muzyczna I st. im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu/Polska

Koordynacja

Jérôme Déodat deodat@mdsm.pl, Leszek Szuster

Info

Unia Europejska, projekt oparty na pokoju i wolności, powstał na zgliszczach drugiej wojny światowej. 8 maja 2020 roku przypadła 75. rocznica wyzwolenia od plagi drugiej wojny światowej.  

Tu bierze swój początek trójstronny projekt. Młodzi muzycy z Francji, Niemiec i Polski zaprezentują z tej okazji wspólny koncert wysyłając tym samym z Oświęcimia/Auschwitz silny sygnał do młodzieży na całym świecie. Planowo koncert miał się odbyć 8 maja 2020 r., jednak ze względu na epidemię koronawirusa projekt został zrealizowany on-line, a koncert w Oświęcimiu przeniesiono na rok 2021.  

Wspólne przygotowania zintegrowane będą z ramowym programem przygotowanym dla młodzieży, do którego należy także wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Projektowi muzycznemu towarzyszyć będzie projekt naukowy, ukierunkowany na edukację o prawach człowieka. Merytoryczne punkty programu będą poruszać m.in. następujące zagadnienia: rozwój tożsamości europejskiej i zakorzenienie w wartościach narodowych – drogi realizacji; kształtowanie Europy językiem muzyki i sztuk pięknych.

Druga część projektu odbędzie się w Zamku Hambach i w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Powrót